Czyszczenie laptopa – konieczność czy dziwactwo

Czyszczenie laptopa – czy warto?

Czyszczenie laptopa – konieczność czy dziwactwo

Na wstępie chcielibyśmy wyjaśnić, że tytułowe czyszczenie laptopa nie dotyczy czyszczenia jego obudowy, ale tego, co znajduje się pod nią. I chociaż dla totalnego komputerowego laika może się to wydawać czynnością niepotrzebną, bo obudowa zazwyczaj sprawia wrażenie solidnej i szczelnej, to dla osoby, która ma jakiekolwiek pojęcie o sposobie pracy laptopa czy komputera stacjonarnego – staje się to koniecznością. Najczęstszym sublokatorem wnętrza laptopów jest kurz. A cały sekret skąd on się tam bierze – w niejednokrotnie zaskakująco dużych ilościach – tkwi w tym, że laptop zasysa powietrze
z otoczenia w celu chłodzenia nagrzewających się części (procesora, chipsetu, karty graficznej). Po pewnym czasie – najczęściej już po roku – komputer ma już w sobie tyle kurzu, że chłodzenie wyżej wymienionych podzespołów staje się bardzo utrudnione, przez co nasz sprzęt najzwyczajniej się przegrzewa. Zauważyć to można przede wszystkim po tym, że w czasie pracy lub zabawy ;) na naszym laptopie wentylatory włączają się częściej i na wyższych obrotach, przez co nasz sprzęt staje się głośniejszy.

Pozostaje więc pytanie jak poradzić sobie z tego rodzaju problemem. Jeśli macie podstawową wiedzę na temat budowy komputera i żyłkę majsterkowicza, to możecie się pokusić o samodzielne wyczyszczenie waszego sprzętu. Trzeba go jednak przed tym odłączyć od zasilania, wyjąć baterię i odpowiednio do danego modelu zdemontować obudowę. Następnie za pomocą pędzelków delikatnie usunąć kurz z wnętrza. Jeśli ktoś lubi bardziej „zawansowane technologie” może użyć do tego sprzężonego powietrza, jednak ostrzegamy, że dla laików i ich komputerów może się to skończyć nienajlepiej.

Jeśli jednak nie masz nawet podstawowej komputerowej wiedzy, a przy tym nie stać Cię na wzięcie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia, zanieś swój laptop do serwisu. Taka usługa nie jest droga (w CHIP Computers kosztuje jedyne 50 zł), a daje gwarancję bezbłędnego wykonania, pozwalając się cieszyć cichą i wydajną pracą twojego laptopa. Zaznaczyć przy tym należy, że te 50 zł płacisz nie tylko za samo usunięcie kurzu, ale także za wymianę pasty termoprzewodzącej i w razie konieczności termopadów.


Typowe przypadki zabrudzeń z jakimi spotykamy się podczas czyszczenia laptopów i komputerów:SZYBKI KONTAKT

Oddział Tarnów                          
# 14 627 00 57
# tarnow@e-chip.pl
 
Oddział Dąbrowa Tarnowska
# 14 65 65 007
# dabrowa@e-chip.pl
W serwisie e-chip.pl są wykorzystywane pliki cookies. Czytaj więcej.
Zamknij